درباره دایناسورها، موجودات پیش از تاریخ
دوشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1387
اسپینوسوروس، بزرگترین گوشتخوار

اسپینوسوروس

 

   اسپینوسوروس Spinosaurus بزرگترین دایناسور گوشتخوار بوده‌است. حتی بزرگتر از تیرانوسوروس‌رکس (تی.رکس) Tyrannosaurus Rex. اسپینوسورس در دوران کرتاسه، در حدود ۹3 تا ۹5 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده ‌است.

 

   آرواره و جمجمه آن  نشان می‌دهد که اسپینوسوروس یکی از بزرگتریتن و درازترین جمجمه‌ها را در دایناسورهای گوشتخوار داشته است. یک تاج کوچک هم در بالای هرچشم آن وجود دارد.

 

   بقایای اسپینوسوروس اولین بار در دره بهاریه در مصر در سال ۱۹۱۲ میلادی یافت شده‌است.

 

اسپینوسوروس

از ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد.

 

زیرراسته: Theropoda

خانواده: Spinosauridae

سررده: Spinosaurus

 

   اسپینوسوروس Spinosaurus بزرگترین دایناسور گوشتخوار بوده‌است. حتی بزرگتر از تیرانوسوروس‌رکس (تی.رکس) Tyrannosaurus Rex و گیگانوتوسوروس Giganotosaurus. به طوری که طول آن به ۱۶ تا ۱۸ متر و بلندی آن به ۶ متر می‌رسیده ‌است، وزن آن نیز ۹ تن بوده ‌است. تی.رکس 14 متر طول و گیگانوتوسوروس 12 متر دراز داشته است.

   واژه اسپینوسورس از دو کلمه اسپاین (spine) به معنای ستون‌فقرات و سوروس (saurus) به معنای مارمولک تشکیل شده‌است. ستون‌فقرات در اسپینوسوروس به طرف بیرون گسترش یافته‌اند و ساختاری بادبانی شکل بوجود آورده‌اند. طول این زائده‌ها به دو متر می‌رسیده‌ است.

 

   اسپینوسوروس در جائی که امروزه آمریکای شمالی نامیده می‌شود، زندگی می‌کرده‌است. اسپینوسورس در دوران کرتاسه، در حدود ۹3 تا ۹5 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده ‌است.

 

   اگر چه اسپینوسورس به دلیل اندازه آن و داشتن ساختار بادبانی شکل در بالای ستون مهره ها وجمجمه دراز دایناسوری شناخته شده است ولی بیشتر به خاطر تخریب بقایای آن، بجز دندان‌ها و بخش‌های جمجمه آن شناخته می‌شود. بعلاوه فقط جمجمه و ستون فقرات آن تشریح شده‌اند و اثری از استخوان‌های دست یا پای آن پیدا نشده‌است. آرواره و جمجمه آن که در سال ۲۰۰۶ منتشر شده ‌است نشان می‌دهد که اسپینوسوروس یکی از بزرگتریتن و درازترین جمجمه‌ها را در دایناسورهای گوشتخوار داشته است. طول این جمجمه در حدود ۱۷۵ سانتی متر می‌باشد و این جمجمه به پوزه‌ای باریک ختم می‌شود. یک تاج کوچک هم در بالای هرچشم آن وجود دارد.

 

   بقایای اسپینوسوروس اولین بار در دره بهاریه در مصر در سال ۱۹۱۲ میلادی یافت شده‌است. و بوسیله دیرینه‌شناس آلمانی Ernst Stromer در سال ۱۹۱۵ اسپینوسوروس نامگذاری شده‌است. بعضی از فسیل‌های آن در حین انتقال به موزه داچز مونیخ آلمان تخریب شدند، باقیمانده‌ی استخوان‌ها نیز در سال ۱۹۴۴ در بمباران متفقین به طور کلی نابود شدند.